Ależ mi się trafiło ... naprawdę, jak tej przysłowiowej ślepej kurze ziarno.
Jedna z najciekawszych płyt, jakie ostatnio słyszałem, jedna z najbardziej interesujących płyt z muzyką ...powiedzmy: 'kameralną'. Arcyciekawa rzecz. I ta genialna okładka na deser na samym środku!
Sześć z ośmiu wykonywanych tutaj sonat triowych ma tutaj swoje nagraniowe premiery!
Płyta świeżutka - nagrana w kwietniu 2015 roku, Czworo młodziutkich muzyków, wychowanków słynnej Schola Cantorum Basiliensis, wykonuje kompozycje z niewiarygodnego zbioru, zgromadzonego w Bazylei przez pochodzącego z Lotaryngii bajecznie bogatego ... producenta jedwabiu - Lucasa Sarasina. O cudach, jakie wyprawiały się w jeko podbazylejskich rezydencjach - Błękitnym i Białym Domu - trzeba przeczytać w książeczce.
Sarasin - sam muzykujący - zebrał około 1400 kompozycji. Obfitość i różnorodność .tego zbioru naprawdę robi wrażenie. Są tam m.in. utwory Glucka i Jommelli'ego, Locatelli'ego, Boccherini'ego ... Haydna i Mozarta. W zdecydowanej większości były to dzieła kompozytorów Sarasinowi współczesnych (1730-1802). Przy czym nasz bohater miał ewidentną słabość do kompozytorów włoskich i niemieckich.
Mamy tutaj zatem sonaty Johanna i Carla Stamitzów, JC Bacha, Sammartiniego (dwie), Antona Filsa (??!), Giacomo Contiego i Gaetano Pugnaniego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz