(Słaby początek - bo dopiero jak uważnie przyjrzałem się tej płycie, to okazało się, że to już druga w tej polskiej serii...Pierwszy był Bartłomiej Pękiel ...) Czyli będzie nie za bardzo po kolei ...
Trzeba się cieszyć, że po tę muzykę sięgają zespoły tej klasy, że płyty wydają takie wytwórnie, że to wszystko we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. I to wszystko mimo tego, że tacy Czesi nagrywają (a czasem i wydają) czeską muzykę własnymi siłami - ot choćby cykl Zelenki Luksa.
Czy problem wyłącznie w tym, że w Polsce nie było i nadal nie ma takiego zespołu, jak The Sixteen?
A właściwie - to dlaczego nie ma??
To bardzo piękna płyta. Głównym bohaterem jest Giovanni Francesco Anerio a wszystko - bardzo spójnie - koncentruje wokół jego dzieła 'Missa Pulchra es'.Wplecione między jej cześci są kompozycje Vincenzo Bertolusiego; a płytę otwierają i zamykają utwory Asprilio Pacelli'ego. Nieco stile antico, nieco 'nowej muzyki' - wszystko nadzwyczajnie do siebie pasuje.
Całą tę trójkę ściągnął nad Wisłę Zygmunt III. Jeden z tych nieszczęsnych polskich władców, którzy doprowadzając kraj na skraj przepaści, jednocześnie wywarli olbrzymi wpływ na jego kulturę. Kulturę, która choć rozgrabiona i niszczona przez licznych najeźdźców, przetrwała do dzisiaj.
Na szczęście wszystkie te arcygenialne kompozycje włoskich kompozytorów z dworów kolejnych Wazów, drukowane były za granicą (co też wiele mówi o Polsce tamtych czasów...). I dzięki temu przetrwały - włoskie biblioteki miały zdecydowanie więcej szczęścia od polskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz