Temat wywołany przez kolejną edycję festiwalu "Barok w Radości". (Będzie więcej różnych nagrań Requiem w tym tygodniu!)
W najbliższą niedzielę będzie wykonywane właśnie Requiem - w nieco podobnej wersji - także kwartet ale z solistami (czy tylko z nimi, czy także z symbolicznym choćby chórem - zobaczymy).
Transkrypcji dokonał - w roku 1802 (!) - 22-letni (!!!) urodzony w dzisiejszej Bratysławie Peter Lichtenthal - a DQ, posługując się dostępnym w bibliotece mediolańskiego konserwatorium rękopisem, nieco ją uzupełnił. Wszystkie te zabiegi zostały zresztą bardzo ciekawie wyjaśnione przez samych muzyków.
Inna rzecz - fascynujące są obydwa teksty w książeczce - Lichtenthal pracował z rękopisami Requiem udostępnionymi przez rodzinę Mozarta, przyjaźnił się z Karlem - najstarszym synem.Sam komponował, parał się muzykologią, napisał jedną z pierwszych biografii WAM ...
Był dogłębnie zorientowany w gatunku, musiał na wskroś znać najważniejsze kwartety Haydna i Mozarta. Swoją transkrypcję - chociaż sam nie był skrzypkiem i specyfiki instrumentu nie do końca był świadom - oporządził po mistrzowsku. Nie bez powodu autorka eseju przywołuję autorską transkrypcję "Siedmiu ostatnich słów Chrystusa..." Haydna - bo to uzasadniony punkt odniesienia.
Nagranie z 2008 roku (płyta wydana rok później), zrealizowane w niemal 30-tym roku działalności.
I słychać, że są to muzycy najwyższej próby. (Dzięki Bogu sporo ich płyt na Spotify...)
To niezwykle ciekawa i piękna płyta. Do wielokrotnego wracania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz